Piękne, białe zęby są naszą wizytówką – poprawiają pewność siebie, a do tego świadczą o zdrowiu. Nie każdy ma naturalnie białe zęby, które ponadto mogą ulegać przebarwieniom na skutek nieodpowiedniej diety, pielęgnacji czy używek. Pasty wybielające i inne „domowe” sposoby przynoszą raczej niewielkie skutki, dlatego dla widocznego efektu zaleca się wykonywać wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym.
Wybielanie zębów u stomatologa – metody
Najpopularniejszą metodą wybielania zębów jest tzw. metoda Beyond. Polega ona nałożeniu na zęby żelu wybielającego, który aktywowany jest poprzez naświetlenie zębów zielonym światłem pochodzącym z lampy Beyond. Zabieg usuwa silne przebarwienia, a także pozwala wybielić zęby nawet do 8 odcieni. Wystarczy jedna wizyta, by uzyskać zadowalający wynik, a wybielanie trwa około godziny. Inną metodą wybielania stosowaną przez stomatologów jest Prevdent – zabieg pozwala nie tylko na wybielenie zębów, ale jednocześnie na wzmocnienie szkliwa. Wybielanie polega na nałożeniu na zęby nano-hydroksyapatytu – jest to naturalny składnik szkliwa. Preparat pozostaje na zębach 8-10 minut, a w czasie zabiegu może być wykorzystywana lampa. Procedurę nakładania preparatu na zęby powtarza się co najmniej cześć razy, natomiast wybielanie zębów Poznań odbywa się na jednej, trwającej około 1,5h wizycie.
Wybielanie nakładkowe
Alternatywą dla wybielania zębów u stomatologa jest tzw. wybielanie nakładkowe. Stomatolog przygotowuje dla pacjenta specjalne nakładki na zęby, które są wypełniane żelem wybielającym. Nakładki należy nosić przez około 2 tygodnie po kilka godzin dziennie. W czasie zabiegu można uzyskać efekt wybielenia zębów nawet do 6 odcieni, oczywiście o ile nakładki będą noszone w sposób zalecony przez stomatologa.
Przygotowanie do zabiegu wybielania – o tym należy pamiętać?
Wybielania zębów nie da się przeprowadzić z dnia na dzień – zabieg musi poprzedzać wizyta u stomatologa, który wyda dalsze zalecenia i określi, czy wybielanie jest możliwe do wykonania. Koniecznością jest poprzedzenie wybielania higienizacją, czyli usuwaniem kamienia nazębnego, który uniemożliwia jednolite wybielenie płytki nazębnej. Przed planowanym zabiegiem wybielania stomatolog powinien wypełnić wszelkie ubytki, dlatego też może się nie skończyć na jednej wizycie wstępnej. Jest to konieczne, ponieważ substancje wybielające mogą wniknąć do zębiny chorego zęba, tym samym powodując w nim poważne uszkodzenia. Dopiero kiedy zęby są wyleczone i pozbawione kamienia można przeprowadzić skuteczne wybielanie zębów.