Czym jest leczenie kanałowe?

Posted on

Stomatologia zachowawcza to metody leczenia, które potrafią pomóc w najtrudniejszych sytuacjach. To właśnie dzięki nim można uratować mocno zepsute zęby. Leczenie kanałowe Poznań jest tak zwanym leczeniem ostatniej szansy. Warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę, kiedy poszukujemy lekarza, który ma wykonać u nas leczenie kanałowe.

Leczenie kanałowe w Poznaniu

Jak przebiega leczenie kanałowe pod mikroskopem?

Podczas leczenia kanałowego pod mikroskopem lekarz ogląda ząb w Leczenie kanałowe bywa nazywane jedną z najtrudniejszych procedur stomatologicznych. To zupełnie zrozumiałe, ponieważ podczas tego typu leczenia lekarz stomatolog musi dostać się aż do korzeni zęba, w prawidłowy sposób je oczyścić, a następnie wypełnić lekarstwem. Wszystko musi być wykonane bardzo precyzyjnie i dokładnie, a przecież kanały zęba mają ledwie kilka milimetrów długości i szerokości. Warto wybrać się na profesjonalne leczenie kanałowe pod mikroskopem, ponieważ właśnie ten typ leczenia daje największe szanse na uratowanie zęba.

Stomatologia zachowawcza to metody leczenia, które potrafią pomóc w najtrudniejszych sytuacjach

Na początku potrzebna jest jednak prawidłowo wykonana diagnostyka. W tym celu robi się zdjęcie rentgenowskie jamy ustnej, a często także tomografię komputerową. Dzięki tym badaniom lekarz może w prawidłowy sposób ocenić stopień zaawansowania stanu zapalnego i podjąć decyzję, czy leczenie ma sens. Niestety bywa tak, że ząb nie nadaje się już do leczenia i trzeba go usunąć. W sytuacjach, w których można jednak spróbować, lekarz zwykle decyduje się na podjęcie leczenia. Dla pacjentów to również korzystna sytuacja, ponieważ uzupełnianie luk w łuku zębowym po wyrwaniu zęba to niestety kosztowna sprawa.

Procedura leczenia kanałowego trwa trochę dłużej niż klasyczne leczenie ubytków

Ile trwa leczenie kanałowe?

Procedura leczenia kanałowego trwa trochę dłużej niż klasyczne leczenie ubytków. Trzeba zatem przygotować się nawet na około godzinę na fotelu dentystycznym. Na początku lekarz znieczula miejsce, w którym będzie prowadzone leczenie. Następnie otwiera ząb, oczyszcza go i odbudowuje za pomocą materiałów kompozytowych. Po tym etapie może przystąpić do leczenia kanałów, czyli inaczej korzeni zęba. Muszą być one dokładnie oczyszczone, a następnie bardzo szczelnie wypełnione, tak by w ich obrębie nie doszło do rozwinięcia się bakterii beztlenowych. To tak naprawdę jeden z najtrudniejszych etapów całego leczenia. Jeżeli się powiedzie, później lekarz przystępuje do etapu zamknięcia zęba. Po pewnym czasie można odbudować ząb, decydując się na przykład na koronę porcelanową lub koronę z innego materiału.