Leczenie kanałowe Poznań to zabieg, dzięki któremu można uratować zęby, w których wnętrzu rozwija się stan zapalny. Jest to zabieg, który zazwyczaj przeprowadza się w ciągu jednej wizyty w gabinecie dentystycznym i warto podkreślić, że dla pacjenta jest zupełnie bezbolesny ze względu na zastosowanie znieczulenia miejscowego.
Czym jest leczenie kanałowe Poznań?
Celem leczenia kanałowego jest usunięcie miazgi, czyli tkanki, która znajduje się we wnętrzu zęba. Może być ona chora, uszkodzona bądź też martwa, dlatego dentysta usuwa ją, by pozostałą przestrzeń wypełnić specjalnym materiałem kompozytowym. Pozwala to na uszczelnienie kanału korzenia, dzięki czemu można uratować ząb, który z powodzeniem będzie służył pacjentowi przez długi czas. Warto podkreślić, że w czasach, kiedy nie istniało leczenie kanałowe, chore bądź też uszkodzone zęby były zazwyczaj usuwane.
Do uszkodzenia miazgi najczęściej dochodzi na skutek pęknięcia zęba bądź też głębokiego ubytku, który powstał na skutek rozwoju próchnicy. Pacjent musi zdawać sobie sprawę z tego, że bardzo ważne jest niezwłoczne konsultowanie wszelkich dolegliwości bólowych z lekarzem, bowiem nieleczona miazga może przyspieszyć rozwój ropnia, który może bezpośrednio prowadzić do zniszczenia kości w okolicy zarażonego zęba.
W jaki sposób przebiega leczenie kanałowe?
Leczenie kanałowe to proces, który składa się z kilku etapów. Na początku zabiegu dentysta zajmie się wykonaniem otworu w tylnej części leczonego zęba. Następnie przystąpi do usuwania miazgi, a powstałe przestrzenie dokładnie oczyści, powiększy i ukształtuje.
Następnie korona i kanały zęba zostają wypełnione na stałe specjalnym materiałem kompozytowym, który często utwardza się przy pomocy cementu. Zdarza się, że stomatolog w kanale zęba umieszcza specjalny pręcik, którego zadaniem jest wsparcie struktury uzębienia.
Zabieg zazwyczaj kończy się umieszczeniem wypełnienia protetycznego na zębie, co sprawia, że prezentuje się on naturalnie.
Pacjent powinien zdawać sobie sprawę z tego, że leczenie kanałowe bywa dość kosztowne, jednak często jest jedynym sposobem na uratowanie chorego zęba. W przypadku odpowiedniej troski odbudowany ząb może służyć pacjentowi do końca życia. Trzeba jednak pamiętać o właściwej higienie jamy ustnej, by nie rozwinęła się w nim próchnica. Ząb, we którego wnętrzu nie ma miazgi, o wiele bardziej narażony jest na pęknięcia i uszkodzenia, dlatego warto właściwie o niego dbać. W celu oceny efektów leczenia kanałowego warto zdecydować się na wykonanie zdjęcia rentgenowskiego.