Czym się zajmuje protetyk i kiedy warto skorzystać z jego usług?

Posted on

Protetyk zajmuje się leczeniem wad zgryzu, uzupełnianiem braków w uzębieniu oraz leczeniem chorób narządu żucia. Jest to zatem bardzo wszechstronna specjalizacja, która wymaga posiadania wiedzy z wielu dziedzin takich jak chirurgia szczękowa, laryngologia, onkologia czy nawet dermatologia. A kiedy warto skorzystać z usług protetyka Poznań?

Z jakim problemem można się zgłosić do protetyka?

Protetyk to osoba, która zajmuje się nie tylko leczeniem już powstałych wad, ale także profilaktyką. Jeśli specjalista zauważy wady zgryzu lub nieprawidłową pracę żuchwy, to będzie mógł wdrożyć rozwiązania, dzięki którym problem się nie pogłębi, a pacjent nie będzie musiał poddać się skomplikowanemu leczeniu chirurgicznemu. Do protetyka Poznań warto się zwrócić, gdy pacjent:

  • utracił naturalne zęby
  • cierpi na bezzębie
  • musi usunąć naturalne zęby
  • potrzebuje naprawić lub wymienić protezę zębową.

Protetyk zajmuje się leczeniem wad zgryzu, uzupełnianiem braków w uzębieniu oraz leczeniem chorób narządu żucia

W każdym z powyższych przypadków protetyk oceni stan uzębienia pacjenta oraz pracę żuchwy i zaleci stosowne metody leczenia. Diagnoza jest stawiana na podstawie zdjęcia rentgenowskiego szczęki oraz analizy wykonanej przy użyciu specjalistycznego skanera wewnątrzustnego. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych metod diagnostycznych protetyk może dokładnie poznać budowę szczęki i zaprojektować optymalne rozwiązanie indywidualnie dostosowane do potrzeb danego pacjenta.

Jaki rodzaj leczenia może zaproponować protetyk?

Doświadczony protetyk może zaoferować swojemu pacjentowi wiele skutecznych metod leczenia. Z usług protetyka Poznań korzystają przede wszystkim osoby, które chcą uzupełnić braki w uzębieniu i to niezależnie od tego, co jest przyczyną powstania owych ubytków. Ponieważ dobry protetyk sprawnie i bezpiecznie przygotuje jamę ustną do zastosowania danego uzupełnienia protetycznego. Czasem takie przygotowanie może się również wiązać z koniecznością przeprowadzenia skomplikowanych zabiegów chirurgicznych, by na przykład odtworzyć kość szczękową. Następnym krokiem będzie wybór optymalnego uzupełnienia, a obecnie w tym celu najczęściej stosuje się takie rozwiązania jak:

  • korony porcelanowe, cyrkonowe lub kompozytowe
  • mosty protetyczne
  • protezy zębowe szkieletowe, częściowe lub całkowicie osiadające.

Doświadczony protetyk może zaoferować swojemu pacjentowi wiele skutecznych metod leczenia

Na tym etapie protetyk musi doradzić pacjentowi czy powinien zdecydować się na protezę trwałą, czy też ruchomą lub może też zaproponować wszczepienie dobrej jakości implantów zębowych. Niekiedy po leczeniu protetycznym wymagana jest rehabilitacja i w tej kwestii również można skorzystać z pomocy protetyka Poznań. Poza tym do tego specjalisty można się zgłosić także wtedy, gdy pacjent chce naprawić swoją protezę.

Dlaczego warto korzystać z usług protetyka?

Braki w uzębieniu z początku mogą nie stanowić poważnego problemu dla pacjenta, szczególnie jeśli nie są widoczne. Jednak każdy ubytek powoduje zaburzenia pracy żuchwy i może prowadzić do trwałych zmian, które w przyszłości będą trudne do odwrócenia. Dlatego warto skonsultować z protetykiem wszelkie niepokojące zmiany w uzębieniu, które mogłyby doprowadzić do obniżenia sprawności szczęki. Tym bardziej że im szybciej zostanie podjęte leczenie, tym większa będzie szansa na uzyskanie zadowalających efektów w krótkiej perspektywie czasowej.

Konsultacja u protetyka nie wymaga skierowania i zwykle nie trwa dłużej niż 40 minut. W tym czasie specjalista oceni stan szczęki pacjenta i zaproponuje stosowne rozwiązania. Przy czym warto pamiętać, że dbanie o uzębienie to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim zdrowia, ponieważ stan uzębienia ma ogromny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu.