Pacjenci często unikają wizyt w gabinecie dentystycznym, ponieważ obawiają się bólu związanego z leczeniem zębów. Tymczasem zwlekając z wizytą u stomatologa, można się narazić na długotrwałe i kosztowne leczenie. Co ważne problemy z uzębieniem mogą wpływać nie tylko na pracę żuchwy, ale także na cały organizm i zwykle powodują duży dyskomfort. A w jakich sytuacjach warto odwiedzić doświadczonego dentystę?
Nie lekceważ bólu zęba
Regularne wizyty u dentysty to dobry sposób, by na bieżąco leczyć wszystkie ubytki i utrzymać zęby w idealnej kondycji. Jednak niektóre osoby nie widzą potrzeby odbywania wizyt kontrolnych, szczególnie gdy nie odczuwają żadnych dolegliwości w obrębie jamy ustnej. Pacjenci zwlekają z konsultacją stomatologiczną również wtedy, gdy borykają się z bólem zęba o niewielkim nasileniu. W efekcie ubytek może się pogłębiać, a ból wzmagać, uniemożliwiając pacjentowi normalne funkcjonowanie. Ponadto, jeśli okaże się, że miazga zęba została nieodwracalnie uszkodzona, dentysta zaproponuje leczenie kanałowe Poznań ze strony www.dentystabiczyskomurawa.pl lub nawet ekstrakcję chorego zęba.
Nadwrażliwe i krwawiące dziąsła
Choroby dziąseł mogą być bardzo niebezpieczne dla pacjenta, ponieważ nieleczone prowadzą do rozchwiania i utraty zębów. Dlatego to ważne, by nie bagatelizować żadnych zmian związanych ze strukturą dziąseł lub ich wrażliwością na zimne i ciepłe produkty. Dziąsła mogą być nadwrażliwe, spuchnięte lub obolałe, a częstym objawem chorób przyzębia jest również krwawienie. Każdy taki przypadek powinien być skonsultowany z dentystą, który postawi trafną diagnozę i zaproponuje odpowiednią kurację. Warto pamiętać, że leczenie niektórych chorób dziąseł może być czasochłonne i będzie wiązało się również z koniecznością wdrożenia diety wzbogaconej o składniki mineralne i witaminy.
Nieprzyjemny zapach z ust
Nieświeży oddech zwykle pojawia się rano zaraz po wstaniu, ale może też utrzymywać się przez cały dzień i nie znikać nawet po umyciu zębów. Dolegliwość ta jest bardzo problematyczna i wstydliwa, przez co pacjent zaczyna wycofywać się z kontaktów społecznych. Nieprzyjemny zapach z ust może być spowodowany:
- próchnicą
- stanami zapalnymi jamy ustnej
- suchością w ustach
- zapaleniem dziąseł
- paradontozą.
Nieświeży oddech powinien skłonić pacjenta do natychmiastowej wizyty u dentysty, ponieważ nieleczony prowadzi do powstania poważnych i trudnych do wyleczenia stanów zapalnych.
Zgrzytanie zębami
Zgrzytanie zębami, czyli bruksizm to dość powszechna przypadłość, która może być wywołana przez stres, zaburzenia snu lub problemy z uzębieniem. Zgrzytanie zębami pojawia się głównie w nocy i w dłuższej perspektywie czasowej może spowodować poważne zmiany w szczęce, które będą znacząco wpływały na komfort życia pacjenta. Zgrzytanie zębami prowadzi również do nieprawidłowości w funkcjonowaniu stawu skroniowo-żuchwowego oraz wiąże się ze znacznym bólem i dyskomfortem. Obecnie bruksizm może być skutecznie leczony przy pomocy specjalnie zaprojektowanej szyny relaksacyjny. Dlatego, gdy pacjent zauważy u siebie niepokojące objawy, powinien od razu zgłosić się do stomatologa.
Wizyta u dentysty będzie niezbędna także wtedy, gdy pacjent zauważy drobne zmiany wewnątrz jamy ustnej w postaci przebarwień czy owrzodzeń. Gabinet stomatologiczny warto również odwiedzić, gdy na zębach pojawi się kamień lub charakterystyczne białe plamy. W większości przypadków szybka interwencja pozwoli zapobiec poważniejszym problemom zdrowotnym. Ważne, by nie lekceważyć żadnych nietypowych objawów i dolegliwości bólowych w obrębie jamy ustnej.