Kiedy trzeba odwiedzić dentystę?

Posted on

Pacjenci często unikają wizyt w gabinecie dentystycznym, ponieważ obawiają się bólu związanego z leczeniem zębów. Tymczasem zwlekając z wizytą u stomatologa, można się narazić na długotrwałe i kosztowne leczenie. Co ważne problemy z uzębieniem mogą wpływać nie tylko na pracę żuchwy, ale także na cały organizm i zwykle powodują duży dyskomfort. A w jakich sytuacjach warto odwiedzić doświadczonego dentystę?

Nie lekceważ bólu zęba

Regularne wizyty u dentysty to dobry sposób, by na bieżąco leczyć wszystkie ubytki i utrzymać zęby w idealnej kondycji. Jednak niektóre osoby nie widzą potrzeby odbywania wizyt kontrolnych, szczególnie gdy nie odczuwają żadnych dolegliwości w obrębie jamy ustnej. Pacjenci zwlekają z konsultacją stomatologiczną również wtedy, gdy borykają się z bólem zęba o niewielkim nasileniu. W efekcie ubytek może się pogłębiać, a ból wzmagać, uniemożliwiając pacjentowi normalne funkcjonowanie. Ponadto, jeśli okaże się, że miazga zęba została nieodwracalnie uszkodzona, dentysta zaproponuje leczenie kanałowe Poznań ze strony www.dentystabiczyskomurawa.pl lub nawet ekstrakcję chorego zęba.

Pacjenci często unikają wizyt w gabinecie dentystycznym, ponieważ obawiają się bólu związanego z leczeniem zębów

Nadwrażliwe i krwawiące dziąsła

Choroby dziąseł mogą być bardzo niebezpieczne dla pacjenta, ponieważ nieleczone prowadzą do rozchwiania i utraty zębów. Dlatego to ważne, by nie bagatelizować żadnych zmian związanych ze strukturą dziąseł lub ich wrażliwością na zimne i ciepłe produkty. Dziąsła mogą być nadwrażliwe, spuchnięte lub obolałe, a częstym objawem chorób przyzębia jest również krwawienie. Każdy taki przypadek powinien być skonsultowany z dentystą, który postawi trafną diagnozę i zaproponuje odpowiednią kurację. Warto pamiętać, że leczenie niektórych chorób dziąseł może być czasochłonne i będzie wiązało się również z koniecznością wdrożenia diety wzbogaconej o składniki mineralne i witaminy.

Nieprzyjemny zapach z ust

Nieświeży oddech zwykle pojawia się rano zaraz po wstaniu, ale może też utrzymywać się przez cały dzień i nie znikać nawet po umyciu zębów. Dolegliwość ta jest bardzo problematyczna i wstydliwa, przez co pacjent zaczyna wycofywać się z kontaktów społecznych. Nieprzyjemny zapach z ust może być spowodowany:

  • próchnicą
  • stanami zapalnymi jamy ustnej
  • suchością w ustach
  • zapaleniem dziąseł
  • paradontozą.

Regularne wizyty u dentysty to dobry sposób, by na bieżąco leczyć wszystkie ubytki i utrzymać zęby w idealnej kondycji

Nieświeży oddech powinien skłonić pacjenta do natychmiastowej wizyty u dentysty, ponieważ nieleczony prowadzi do powstania poważnych i trudnych do wyleczenia stanów zapalnych.

Zgrzytanie zębami

Zgrzytanie zębami, czyli bruksizm to dość powszechna przypadłość, która może być wywołana przez stres, zaburzenia snu lub problemy z uzębieniem. Zgrzytanie zębami pojawia się głównie w nocy i w dłuższej perspektywie czasowej może spowodować poważne zmiany w szczęce, które będą znacząco wpływały na komfort życia pacjenta. Zgrzytanie zębami prowadzi również do nieprawidłowości w funkcjonowaniu stawu skroniowo-żuchwowego oraz wiąże się ze znacznym bólem i dyskomfortem. Obecnie bruksizm może być skutecznie leczony przy pomocy specjalnie zaprojektowanej szyny relaksacyjny. Dlatego, gdy pacjent zauważy u siebie niepokojące objawy, powinien od razu zgłosić się do stomatologa.

Wizyta u dentysty będzie niezbędna także wtedy, gdy pacjent zauważy drobne zmiany wewnątrz jamy ustnej w postaci przebarwień czy owrzodzeń. Gabinet stomatologiczny warto również odwiedzić, gdy na zębach pojawi się kamień lub charakterystyczne białe plamy. W większości przypadków szybka interwencja pozwoli zapobiec poważniejszym problemom zdrowotnym. Ważne, by nie lekceważyć żadnych nietypowych objawów i dolegliwości bólowych w obrębie jamy ustnej.