Leczenie kanałowe zęba pod mikroskopem

Posted on

Kanały korzeniowe zębów są głównym przedmiotem opieki stomatologicznej. Dentysta usuwa zainfekowane komórki miazgi, oczyszcza ściany kanału, zakłada koronę lub odbudowę i uszczelnia ją cementem dentystycznym. Efektem końcowym jest zdrowy ząb odporny na przyszłą próchnicę. Coraz częściej w leczeniu kanałowym wykorzystuje się mikroskopy specjalistyczne.

Leczenie kanałowe

Leczenie kanałowe polega na wierceniu otworów w zębach pacjenta w zainfekowanym kanale korzeniowym. Za pomocą narzędzi dentystycznych dentysta oddziela zainfekowaną miazgę od otaczającego szkliwa zęba. Następnie oczyszcza ściany kanału i pozwala im uwolnić się od kamienia nazębnego przed wypełnieniem go cementem dentystycznym i wymianą korony zęba.

Odbudowa zęba to umiejętność, która wymaga starannego planowania i wykonania. Używa się precyzyjnych narzędzi w tym mikroskopu.

Na czym polega leczenie pod mikroskopem?

Leczenie kanałowe pod mikroskopem to przede wszystkim specjalny zabieg stomatologiczny, który jest wykonywany przy użyciu najnowocześniejszego sprzętu ułatwiającego pracę stomatologa

Leczenie kanałowe pod mikroskopem to przede wszystkim specjalny zabieg stomatologiczny, który jest wykonywany przy użyciu najnowocześniejszego sprzętu ułatwiającego pracę stomatologa. W związku z czym czyni ją dokładniejszą i skuteczniejszą.

Leczenie kanałowe pod mikroskopem to prawdopodobnie jedna z najbardziej precyzyjnych, a także najlepszych metod, jakie oferuje pacjentom endodoncja. Jest to to dziedzina stomatologii, która zajmuje się chorobami miazgi oraz tkanek okołowierzchołkowych. Za pomocą specjalnego mikroskopu, dentysta może wielokrotnie powiększyć i oświetlić dany obszar zabiegowy, co umożliwia bardzo dokładne opracowanie kanałów zębowych. W ten sposób można precyzyjnie określić kształt, a także przebieg korzeni oraz ewentualne zwężenia lub perforacje. Dodatkowo podczas leczenia stosowany jest miernik długości kanału, zwany endometrem, który wraz z wysoce skutecznym leczeniem mikroskopowym umożliwia uniknąć sekwencyjnego usuwania zębów.

W leczeniu mikroskopowym stomatolog najpierw ocenia stan jamy ustnej. Potem analizuje wyniki badań obrazowych (zdjęcia rentgenowskie, a także tomografia komputerowa), aby w ten sposób postawić dokładną diagnozę. Następnie podaje się znieczulenie miejscowe oraz wierci się otwór w koronie zęba, aby umożliwić dostęp do tkanek wewnętrznych.

Kolejny etap leczenia to między innymi: usunięcie uszkodzonej miazgi, irygacja kanału przy użyciu środka dezynfekującego, osuszanie kanału, wypełnienie kanału specjalnych materiałem. Następnie wykonuje się kontrolne zdjęcia rentgenowskiego.  Ostatni etap leczenia to wypełnienie ubytku w koronie materiałem kompozytowym.

Kanały korzeniowe zębów są głównym przedmiotem opieki stomatologicznej

Wiele miast specjalizuje się między innymi właśnie w wykorzystaniu mikroskopów. Jednym z nich jest Poznań. Leczenie pod mikroskopem znacznie różni się cenowo od leczenia konwencjonalnego. Dlaczego? Wynika to między innymi z faktu, że zabieg ten wymaga specjalistycznego sprzętu, a także wiedzy i specjalnych umiejętności lekarza, który wykonujące tego rodzaju zabieg. Poznań leczenie pod mikroskopem jest znacznie skuteczniejszą metodą leczenia kanałowego.

Kiedy jest konieczne leczenie kanałowe zęba pod mikroskopem?

Leczenie kanałowe z użyciem mikroskopu jest konieczne w przypadkach, gdy nie można zastosować metod konwencjonalnych lub gdy nawet po ich zastosowaniu leczenie nie jest wystarczająco skuteczne. Jednym z przykładów jest ząb o skomplikowanej budowie anatomicznej. Istnieje wiele przypadków, w których leczenie z użyciem mikroskopu jest wskazane, np. gdy kanał korzeniowy jest wąski i kręty, nie jest możliwy prawidłowy dostęp do komory lub nie można znaleźć otworu w danym kanale.

Leczenie pod mikroskopem – podsumowanie

Leczenie stomatologiczne może być bardzo skuteczne w zapobieganiu przyszłym problemom zębów związanym z zakażonymi kanałami korzeniowymi.

Leczenie kanałowe z użyciem mikroskopu to profesjonalny zabieg wykorzystujący najnowsze technologie stomatologiczne. Dzięki niemu leczenie może być prowadzone z najwyższą precyzją.