Na czym polega protetyka stomatologiczna?

Posted on

Protetyka to dziedzina skoncentrowana na profilaktyce oraz leczeniu uzębienia. Obejmuje różne rozwiązania, które w znacznym stopniu zwiększają estetykę uśmiechu poprzez maskowanie bądź likwidację ubytków czy przebarwień. Jednocześnie zapobiegają niekorzystnym zmianom w obrębie jamy ustnej – np. skutkującym poważnymi problemami z przeżuwaniem pokarmu.

Licówki to uzupełnienia godne szczególnej uwagi

Każdy protetyk zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób związanych bezpośrednio z narządem żucia, a także wrodzonych i nabytych wad zgryzu. Wykorzystuje w tym celu ogromną wiedzę z takich gałęzi medycyny, jak choćby stomatologia, chirurgia szczękowa, laryngologia, dermatologia, a nawet onkologia. Dzięki efektywnemu eliminowaniu ubytków w uzębieniu pacjentów zapewnia im lepszy komfort życia. Powszechnie stosowanymi przez niego uzupełnieniami są licówki, czyli cienkie płytki wykonane z wytrzymałego tworzywa ceramicznego, szlachetnej porcelany, ewentualnie ekonomicznego kompozytu. Służą one przede wszystkim do usuwania zaawansowanych przebarwień, brzydkich szpar, ubytków brzegowych i załamań szkliwa. Poza tym sprawdzają się doskonale w procesie korygowania nierównomiernego kształtu zębów. Do ich zamocowania niezbędne są minimum dwie wizyty w gabinecie – podczas pierwszej zdejmuje się dokładne wyciski, natomiast podczas drugiej dochodzi do ostatecznego osadzenia przygotowanych licówek na szkliwie z użyciem dedykowanego kleju. Jeśli interesuje nas tego rodzaju protetyka Poznań ze strony www.dentystabiczyskomurawa.pl to miasto, gdzie bez trudu znajdziemy doświadczonego specjalistę.

Mniej zamożni pacjenci też mogą liczyć na pomoc

Nieco tańszą alternatywę dla licówek stanowią odlewane wkłady koronowo – korzeniowe, które wstawia się wyłącznie na zęby uprzednio przeleczone kanałowo. Taki element ma za zadanie perfekcyjnie odbudować utracony fragment zęba. Zazwyczaj jest wykonany z wysokiej jakości stali lub ponadprzeciętnie trwałego tytanu. Kolejną kategorią ciekawych uzupełnień są korony pełnoceramiczne na podbudowie z tlenku cyrkonu oraz korony tymczasowe z akrylu i kompozytu. Na uwagę zasługują również protezy stomatologiczne, przeznaczone głównie dla seniorów i osób najuboższych. Zastępują one naturalne zęby, odtwarzając tym samym kluczowe funkcje jamy ustnej – rozdrabnianie jedzenia, mowę i estetyczny wygląd twarzy. Wyróżniamy modele akrylowe, szkieletowe i acetalowe. Na koniec warto jeszcze wspomnieć o mostach protetycznych, które wprost świetnie maskują luki występujące w łukach zębowych. Składają się z koron osadzonych na filarach i połączonych solidnym przęsłem.